نکات ساده برای عکاسی از طبیعت

0
1256

نکات ساده برای عکاسی از طبیعت

در اینجا نکاتی برای عکاسی از طبیعت بیان می شود. عکاسان بزرگ طبیعت از هر مکانی عکسی می گیرند که زیبایی آن را دوچندان می کند و برای این منظور از فنون عکاسی استفاده می کنند. با استفاده از لنز واید و برخی تنظیمات می توانید قسمت بیشتری از صحنه را در عکس بیاورید اما باید مراقب بود این کار باعث نشود همه چیز در عکس دور به نظر برسد. بعضی مواقع طبیعت به کمک شکا نیاز دارد اینجاست که فیلتر های عکاسی به کمک شما می آیند. نکاتی که در این مقاله برای عکاسی از طبیعت بیان می شود به شما کمک خواهد کرد از فرصت های عکاسی که برای شما پیش می آید حداکثر استفاده را بکنید. با سخنی از انسل ادامز شروع می کنیم:

شما عکس نمی گیرید، آنرا می سازید.

بلندی ها را از دست ندهید

قرار گرفتن در بلندی جاییکه تسلط و دید جامعی داشته باشید برای عکاسی از طبیعت ایده آل است. و اگر دوربینی دارید که کنترل کافی به شما می دهد ( مثلاً یک دوربین SLR ) می توانید دهانه لنز خود را روی f/11 یا f/16 قرار دهید تا همه چیز در دید شما باشد. برای این منظور باید وارد تنظیمات aperture شوید.

صبح زود از را برای عکاسی از دست ندهید

صبح زود بهترین موقع برای عکاسی از طبیعت و مناظر است. دلیل اینکه صبح زود می توانید عکس های خوبی بگیرید به زاویه نور خورشید بر می گردد چون سایه ها نمایان می شوند و طیفی از رنگ ها را می توانید داشته باشید.

از جاده خارج شوید

به ندرت می توانید در کنار جاده عکس های زیبایی خلق کنید. بنابراین برای عکاسی از طبیعت تجهیزات کافی داشته باشید و برای خارج شدن از جاده و پیاده روی آماده باشید. GPS یکی از مفید ترین ابزار ها برای جستجوی مکان های جالب است.

لنز واید را فراموش نکنید

لنز های واید بیشترین کاربرد را برای عکاسی از طبیعت دارند چون به شما اچازه می دهند در فریم عکس قسمت بیشتری از تصویر را بگنجانید و همچنین نمایی پریپکتیو و احساسی سه بعدی به عکس می بخشند. به این ترتیب در با گرفتن عکسی که قسمت بیشتری از کل صحنه را با خود دارد می توانید بعدا بهترین قسمت را در صورت نیاز از آن جدا کنید و عکس دلخواه خود را داشته باشید

نمای جلو را فراموش نکنید.

هر وقت ممکن بود چیز های جالبی را در جلو زمینه عکس قرار دهید تا عمق تصویر را نشان دهید. در عین حال با استفاده از دهانه لنز کوچکتر مطمئن می شوید که همه چیز را در عکس خود دارید.

عکاسی با سه پایه

یک نکته ساده دیگر اما ارزشمند برای عکاسی از طبیعت استفاده از سه پایه است. به این ترتیب سرعت کار را پایین می آورید عکس های کمتر اما ریباتری می گیرید. اگر می خواهید واقعا از سه پایه استفاده کنید بهتر است یک مدل سبک وزن آنرا بخرید.

عکس های عریض بگیرید

می توانید عکس هایی بگیرید که به حذف نوار بالا و پایین آن تصویری دراماتیک خلق کنید.

از فیلتر پلارایز استفاده کنید

استفاده از فیلتر پلارایز باعث می شود آسمان تیره تر به نظر برسد درخشندگی های اضافه حذف شوند و رنگ های اشباع شوند. فیلتر پلارایز معمولا در نور زیاد تاثیر خوبی دارند بنابراین اگر هنگام ظهر در نور شدید آفتاب عکاسی می کنید بدون شک به یک فیلتر پلارایز نیاز دارید.

کاهش کنتراست

برای کاهش کنتراست بین چشم انداز و آسمان و تیره تر کردن رنگ آسمان از یک فیلتر مایل به خاکستری استفاده کنید. فیلتر پلارایز معمولا برای آسمان ابری با درخشندگی بالا استفاده نمی شوند بلکه فیلتر های خاکستری با درجات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند بسیاری مواقع تصویر به گونه ای به نظر می رسد انگار آسمان آتش گرفته است.

فیلتر های اصلاح رنگ

برای تغییر رنگ نور در عکاسی از مناظر و چشم انداز های طبیعت از فیلتر های اصلاح رنگ استفاده کنید. این فیلتر ها می توانند عکس را گرم تر یا سرد تر نمایش دهند.

فاصله مناسب

از نزدیک ترین فاصله ای که می توانید به وضوح چشم انداز را ببینید عکس بگیرید به این ترتیب می توانید از بالاترین سرعت شاتر استفاده کنید تا همه چیز را با وضوح بالا در عکس نمایان کنید. به این ترتیب به اندازه نیاز از زوم دوربین خود استفاده می کنید و برای گرفتن عکسی با کیفیت مناسب مطمئن ترین کار را انجام داده اید.

از فرمت RAW استفاده کنید

اگر دوربین دیجیتال استفاده می کنید و این قابلیت را دارد از فرمت RAW به جای JPG استفاده کنید. ذخیره عکس به این فرمت کارت حافظه شما را بیشتر اشغال می کند اما هیچ فرایندی روی تصویر توسط دوربین انجام نمی شود. (در حالیکه روی فرمت JPG هنگام عکس گرفتن تغییراتی انجام می شود) فرمت RAW آزادی عمل بیشتری برای دست کاری تصویر با نرم افزار های مختلف در اختیار شما قرار می دهد.

اصیل باشید!

دیدگاه منحصر به فرد و سبک خاص خود را داشته باشید. هر عکاس شایسته ای می تواند عکسی با چند برابر ارزش عکس های دیگران خلق کند. صادقانه بگویم عکاسان بزرگ عکس های منحصر به فردی خلق می کنند. از تکرار کار های دیگران و تقلید آنها خود داری کنید. زاویه دید های متفاوت و غیر متعارفی برگزینید. به جای اینکه دوربین را در سطح چشم خود قرار دهید چرا آنرا روی زمین قرار ندهید؟! آیا نمی توانید دنیا را از چشم یک حیوان تصور کنید تا چشم یک انسان؟

داستان روایت کنید!

درباره عکس خود بنویسید دلیلی که چنین عکسی گرفتید چرا از چنین فیلتری استفاده کردید؟ بگویید چه چیزی نظر شما را جلب کرد تا بایستید و این عکس را بگیرید؟

تهیه و ترجمه: علی یزدی مقدم

 این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر نام نویسنده یا مترجم و نام یاد بگیر دات کام همراه با لینک آن مجاز  است

یک تمرین ساده برای تقویت چشم عکاسی

 می خواهم به شما تمرینی ساده را معرفی کنم که می توانید آنرا هر جایی و هر موقع با هر دوربینی انجام دهید. دوربین خود را بردارید احتیاجی نیست یک دوربین حرفه ای باشد هیچ لنز اضافه ای هم نباید بردارید. حال از خانه خارج شوید و به پیاده روی بروید. می توانید به پارک بروید در بیابان باشید یا حتی در میان شلوغی شهر این کار را انجام دهید. همین طور که در حال پیاده روی هستید به صورت تصادفی در یک نقطه بایستید و در همین حالت سوژه ای در ۳ تا ۵ متری خود بیابید و از آن عکس بگیرید.

می توانید از کسی که عکاس نیست کمک بگیرید تا با شما به پیاده روی بیاید و از او بخواهید برای شما نقطه را برای ایستادن تعیین کند. به بالا و پایین نگاه کنید و سعی کنید چیز جالبی پیدا کنید. این موضوع می تواند صحنه ای در خیابان باشد که در مقابل شما رخ می دهد، می تواند جزئیات یک بنا یا درپوش گودالی باشد که روی آن ایستاده اید یا حتی یک حشره باشد که روی گلی نشسته است.

اگر از دوربین DSLR استفاده می کنید خود را به استفاده از فقط یک لنز مقید کنید و اگر لنز های مختلفی همراه دارید پس از اینکه با این لنز عکس گرفتید می توانید با هر کدام یک عکس بگیرید نتیجه کار جالب خواهد بود. هدف از این کار این است که نگاه ساده خود را به نگاهی عمیق و فوق العاده تبدیل کنید. سعی کنید زوایای دید مختلف را آزمایش نمایید و عمق تصویر را کاهش دهید و کار هایی از این قبیل. یا می توانید بعدا افکت هایی به عکس خود اضافه کنید.

یکی دیگر از کار هایی که می توانید انجام دهید این است که از کودکان هم در این تمرین استفاده کنید. از آنها بخواهید حل توقف شما برای عکاسی را تعیین کنند این روش بسیار جالب و تمرینی خوب است و همچنین می توانید به آنها هم عکاسی را آموزش دهید. کشفیات کودکان شما را شگفت زده خواهد کرد! به خصوص اگر بخواهید یک پروژه یک ساله را آغاز کنید این روش بسیار کارا خواهد بود.

به جزئیات دقت کنید عمق تصویر را تنظیم کنید از طبیعت بهره بگیرید معماری ساختمان ها را از دست ندهید. توجه داشته باشید که قرار نیست از یک اثر هنری عکس بگیرید. بدون هیچ فشاری فقط نگاه کنید و ببینید چه رخ می دهد.

احتمالات پایان ناپذیرند، فقط سعی کنید از عکاسی خود لذت ببرید. می توانید بعضی از عکس های جالب خود را برای یاد بگیر دات کام بفرستید تا دوستان شما هم از آن استفاده کنند.

تهیه و ترجمه: علی یزدی مقدم

 این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر نام نویسنده یا مترجم و نام یاد بگیر دات کام همراه با لینک آن مجاز  است

 رودخانه مات

تا آنجا که به عکاسی مربوط می شود اگر در کمترین زمان ممکن تصویر ثبت شود بهترین عکس خلق خواهد شد. این حرف در بسیاری موارد صحیح است ولی در برخی موارد عکس حالتی ساکن و مرده به خود می گیرد. آبشار ها و رودخانه ها نمونه های کلاسیک از این دست هستند و هنگام عکاسی از این سوژه ها اگر شاتر دوربین مدت بیشتری باز بماند تصویر زیبا تری خلق خواهد شد.

یکی از عکس هایی که در اینجا مشاهده می کنید با تنظیمات اتومات دوربین و سرعت شاتر تقریبا بالا گرفته شده است که نتیجه آن تصویری بی جان است. ولی در عکس دیگر دوربین به صورت دستی تنظیم شده است تا شاتر آن مدت بیشتری باز بماند و تصویر حاصل هم بخاطر مات شدن آب در حال حرکت خیال انگیز و تاثیر گذار تر خواهد شد.

گرفتن عکسی زیبا از آب روان

۱- دوربین خود را روی حالت Shutter Priority قرار دهید این حالت روی دکمه گردان دوربین با S یا Tv بسته به نوع دوربین شما مشخص شده است.

۲- سرعت شاتر پایینی انتخاب کنید مثلا برای شروع ۱/۳۰ خوب است.

۳- عکس خود را چک کنید اگر آب به اندازه کافی مات نشده است می توانید سرعت را باز هم پایین تر بیاورید مثلاً ۱/۱۵ یا ۱/۸ . احتمالا یک سیستم ضد لرزش یا سه پایه هم نیاز خواهید داشت تا از مات شدن بقیه قسمت های عکس جلوگیری نمایید.

۴- وقتی که دوربین را در حالت Shutter Priority قرار می دهید دوربین خود گشادی دهانه لنز را تنظیم می کند. حال اگر شماره های f شروع به چشمک زدن بکند به این معنی است که دوربین نمی تواند نور را تنظیم کند و بهتر است کمی سرعت شاتر را بیشتر کنید.

 

مراقب باشید

هر چه سرعت شاتر را کمتر کنید تصویر بیشتر از لرزش تاثیر می پذیرد. حال اگر از یک لنز واید استفاده می کنید و هیچ سیستم ضد لرزشی هم ندارید کمترین سرعت شاتری که می توانید استفاده کنید ۱/۳۰ است. اگر از افرادی هستید که نمی توانند به خوبی دوربین را ثابت نگه دارند کمترین سرعت شاتر را روی ۱/۶۰ قرار دهید اما اگر در ثابت نگه داشتن دوربین مهارت زیادی دارید شاید بتوانید با سرعت شاتر ۱/۱۵ هم عکس خوبی بگیرید. اگر از بزرگنمایی دوربین هم استفاده می کنید باید از سرعت شاتر سریع تری استفاده کنید تا عکس واضحی داشته باشید.

بنابراین هنگامی که از این تکنیک ها برای عکاسی استفاده می کنید همیشه باید دوربین خود را کاملاً ثابت و بی حرکت نگه دارید. سه پایه می تواند دوربین را کاملاً ثابت و بی حرکت نگه دارد و دوربین ها و لنز هایی با قابلیت ضد لرزش می توانند بسیار کمک کنند. اگر از سه پایه برای عکاسی استفاده می کنید به خاطر داشته باشید هنگام عکس گرفتن درست لحظه ای که دکمه عکاسی دوربین را رها می کنید به دوربین تکانی می دهید که می تواند از وضوح تصویر بکاهد. بنابراین همیشه از یک کابل ریموت استفاده کنید یا از تایمر آن برای عکاسی استفاده کنید تا از لرزش های ناخواسته جلوگیری کنید.

مراقب باشید! خیلی سفید شد!

هنگامی که از سرعت شاتر پایین استفاده می کنید دهانه شاتر به صورت اتومات کوچک می شود تا از سفیدی بیش از حد تصویر جلوگیری کند. اما در بعضی موارد حداقل شعاع دهانه هم نمی تواند مشکل را حل کند و نور بیش از میزان لازم وارد دوربین می شود.

این مشکل زمانی که در عکس شما اجسام روشن و براق وجود دارد بیشتر خود نمایی می کند راه حل مشکل این است که از یک فیلتر مخصوص برای این کار استفاده کنید تا مانع ورود نور اضافی به سمت سنسور های دوربین شما شود. چون این فیلتر ها فقط روی میزان نور ورودی به دوربین تاثیر گذار هستند به نام فیلتر های Neutral Density شناخته می شوند.

یک فیلتر Neutral Density 2x نوری را که وارد دوربین شما می شود نصف می کند و یک فیلتر Neutral Density 4x شدت نور ورودی را به یک چهارم کاهش می دهد. هنگام خرید این فیلتر ها باید به اندازه آن توجه داشته باشید تا با لنز شما هماهنگی داشته باشد.

یک فیلتر پلارایز هم می تواند کار این فیلتر ها را انجام دهد گذشته از اینکه یک فیلتر پلارایز برای عکاسی با دوربین دیجیتال در هوای آفتابی بسیار کاراست و موارد استفاده دیگری هم دارد. اما گذشته از اینکه از چه فیلتری استفاده می کنید هدف اینست که سنسور های دوربین شما در سرعت های پایین شاتر بیش از حد در معرض نور شدید قرار نگیرند تا عکس واضح و ریبایی خلق کنید.

تهیه و ترجمه: علی یزدی مقدم

 این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر نام نویسنده یا مترجم و نام یاد بگیر دات کام همراه با لینک آن مجاز  است

ژست گرفتن: حالت های بدن

همانطور که در مقاله های قبلی بحث کردیم ژست گرفتن چیزی نیست که به سادگی درباره آن قضاوت کنیم. و باید به جزئیات بسیار توجه کرد و با هنرمندی از زبان بدن استفاده کرد. هر حالت بدن حرف های زیادی با خود دارد و می تواند خصلت هایی از فرد را بیان کند و حالت صورت هم به آن شخصیت می بخشد.

در این مقاله با توجه به آنچه گفته شد مثال هایی از ژست های اصلی با توجه به شخصیت ها، انواع بدن و جنسیت های مختلف  ارائه می دهیم

 

ژست اول – صاف ایستادن با احساسی از اعتماد و عزت نفس

 1. شانه ها صاف
 2. پاها به اندازه عرض شانه باز باشد
 3. شصت ها در جیب یا به کمر یا روی کپل باشد
 4. سر خیلی کم به عقب متمایل باشد

 

ژست دوم: نشستن غیر رسمی: بیانگر حالتی از راحتی و آرامش است

 1. روی یک صندلی نشسته
 2. پای جلویی را از زانو خم کنید
 3. پای عقبی را کمی به جلو دراز کنید
 4. دست پشتی خود را روی زانو قرار دهید
 5. پشتتان صاف باشد

 

ژست سوم – تکیه به دیوار: بیانگر حالتی طبیعی و غیر جدی است

 1. پشت خود را به دیوار تکیه دهید
 2. پای جلویی خود را کمی به دیوار نزدیک کنید یا می توانید آنرا به دیوار تکیه دهید ولی خیلی پا را بالا نیاورید
 3. دست جلویی در جیب قرار دارد

 

توجه داشته باشید که این حالت ها با این دید که سوژه عکاسی دقیقا روبروی دوربین قرار ندارد ترسیم شده است برای همین همیشه یک پا و یک دست به دوربین نزدیک تر از دیگری است.

در ژست گرفتن توجه به جزییات بسیار ضروری است. اگر ژست ها درست انتخاب نشوند سبب می شوند عکس غیر طبیعی به نظر بیاید. پس به خاطر داشته باشید جزییات همان متغییرهایی هستند که هر چه بیشتر به آن توجه داشته باشید عکس های زیبا تری خواهید گرفت. چرا عکس هایی که از مدل های عکاسی گرفته می شود اینقدر خوب به نظر می رسند؟ شاید فکر کنید چون افراد خوش تیپی هستند ولی علت اصلی این است که هر قسمت از بدن آنها جایی است که باید باشد.

شاید بگویید نمی خواهم اینقدر سوژه خودم را مقید کنم که مثل افراد عصا قورت داده یا معذب به نظر برسد! خوب شما حق دارید چاره کار این است که بلافاصله بعد از اینکه حالت های بدن او را تنظیم کردید شروع به عکاسی نکنید. بلکه فرصت دهید کمی عضلاتش شل شوند و از حالت سکون خارج شود و با این ژست خو بگیرد. از آنها بخواهید با این ژست راحت باشند.

خوب حالا که چند ژست آماده برای عکاسی دارید چه می کنید؟ آیا خود شروع به ژست گرفتن می کنید و این حالت ها را امتحان می کنید؟ این بسیار خوب است.

اما بد نیست بدانید که بسیاری از عکاسان حرفه ای که تخصص آنها عکاسی از افراد است دوره هایی برای مدل بودن می گذرانند این دوره ها را معمولا کسانیکه تئاتر یا مد می خوانند می گذرانند. خوب اگر می خواهید سوژه عکاسی شما بهتر ژست بگیرد بهتر است خودتان اول آنرا اجرا کنید تا اینکه بخواهید حرکت به حرکت به او بگویید چکار کند یا مجبور شوید با دست اعضای بدن او را درست کنید تا ژست مشتری شما طبیعی تر به نظر برسد.

 

اما چگونه می توان در طراحی ژست حرفه ای و ماهر شد؟

۱- تمرین، تمرین، تمرین. ابتدا باید بیاموزید چگونه خودتان ژست بگیرید. روبروی آینه بایستید و هر یک از ژست های زیر را تمرین کنید. اینقدر اینکار را ادامه دهید تا با این ژست ها احساس راحتی کنید.

۲- ژست هایی را تمرین کنید که شخصیت ها و حالت ها را نشان دهد. هر ژستی را نمی توان برای هر فردی بکار برد. هر کسی تعداد محدودی ژست مورد علاقه دارد که با استیل بدن او سازگار است.

۳- بدنبال هر چیزی باشید که طبیعی است.  اگر سوژه عکاسی شما احساس راحتی نکند و فکر کند در وضعیتی قرار دارد که دارد نقش بازی می کند در عکس هم طبیعی به نظر نخواهد آمد. با سوژه خود ارتباط برقرار کنید به او فشار نیاورید تا دقیقا همان ژستی را بگیرد که شما می خواهید. به او فرصت و فضا بدهید تا ریلکس و آرام شود. شما بهترین ژست را در میان حرکات او خواهید یافت ژستی که بیشترین احساس راحتی را داشته باشد.

بار دیگر می گویم که برای آموختن نحوه صحیح ژست گرفتن باید تمام آنچه را که در این مقاله و مقالات قبلی گفته شده است بار ها و بارها امتحان کنید و بخاطر داشته باشید تا اینکه خود صاحب سبک خواهید شد و در پایان صبور باشید و تلاش کنید. این مهارت بدون تمرین کامل نمی شود.

نوشته: کریستینا دیکسون

تهیه و ترجمه: علی یزدی مقدم

 این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر نام نویسنده یا مترجم و نام یاد بگیر دات کام همراه با لینک آن مجاز  است

 

 نور پردازی سه نقطه ای

نور پردازی سه نقطه ای آنقدر در عکاسی و به خصوص فیلمبرداری مورد استفاده قرار می گیرد که فرا گرفتن آن برای هر کسی که در این حرفه کار می کند امر بدیهی به نظر می رسد.

نور سه نقطه شامل: نور کلیدی، نور پر کننده و نور پشتی است.

نور کلیدی نور اصلی شماست، معمولا در زاویه ۴۵ درجه نسبت به سوژه عکاسی قرار می گیرد و رو به پایین است. همانطور که از نام آن پیداست نور اولیه شماست که بیشتر روشنایی سوژه شما را فراهم می کند و چون نور شدیدی است سایه های پر رنگی هم روی سوژه ایجاد می کند.

نور پر کننده با زاویه ۴۵ درجه از سوژه در جهت مخالف نور کلیدی قرار می گیرد و معمولاً سه حالت برای تنظیم شدت نور دارد. وظیفه نور پرکننده جلوگیری از بوجود آمدن سایه های تیره است.

نور پشتی که از پشت سر و بالا رو به پایین به سمت سر و شانه های سوژه شما می تابد. البته اگر با زاویه ای تا ۴۵ درجه نسبت به سوژه قرار گیرد مقداری هاله های نورانی ایجاد می کند که سوژه شما را از پشت سر جدا می کند و به اصطلاح سوژه از پشت زمینه می کند. و حتی اگر پشت زمینه خوبی دارید می توانید نور پشتی را به سمت آن بچرخانید. به خصوص اگر پشت زمینه شما دارای برجستگی ها و فرو رفتگی هایی باشد نتیجه خوبی خواهد داشت. و برای فیلمبرداری از یک مصاحبه معمولا نورپردازی را به این روش انجام می دهند تا فرد مصاحبه کننده راحت باشد چون در این گونه مواقع راحتی سوژه به زیبایی صحنه اولویت دارد. با تنظیم درست نور پشت زمینه و مقداری خلاقیت می توانید در یک انبار شلوغ یا گاراژ منزل خود عکس های زیبایی بگیرید.

یکی از جاهایی که لزوم وجود نور پشت زمینه بیشتر احساس می شود هنگامی است که از یک فرد با موهای تیره رنگ و با پشت زمینه تیره عکس می گیرید بدون نور پشت زمینه موها در پشت زمینه محو خواهد شد و چهره فرد در تصویر جلوه لازم را نخواهد داشت.

نور را متمرکز یا پراکنده استفاده کنیم؟ در گذشته از نور هایی با شدت زیاد و به صورت متمرکز استفاده می شد که درخشندگی زیادی در یک ناحیه ایجاد می کرد ولی امروزه معمولا از پخش کننده ها استفاده می کنند تا نور یکنواخت تری داشته باشیم و صحنه ملایم تر شود بعضی ها نور کلیدی را در پشت یک چتر سفید قرار می دهند و کار هایی از این قبیل تا نور ملایم تری فراهم شود. اما این  خلاقیت شماست که کلید اصلی یک نور پردازی زیبا و هدف مند است.

تهیه و ترجمه: علی یزدی مقدم

 این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر نام نویسنده یا مترجم و نام یاد بگیر دات کام همراه با لینک آن مجاز  است

فیلمبرداری با دوربین دیجیتال

 

شما با دوربین دیجیتال خودر علاوه بر عکس برداری می توانید فیلمبرداری هم بکنید. ولی کیفیت آن به فیلمی که با دوربین مخصوص فیلمبرداری می گیرید نمی رسد. البته امروزه دوربین های دیجیتال آنقدر پیشرفت کرده اند که بعضی از آنها علاوه بر اینکه عکس های خوبی می گیرند می توانند با کیفیت قابل قبولی فیلم برداری هم بکنند.

عملکرد

کم کوردر ها می توانند با کیفیت بالاتری از دوربین های دیجیتال فیلم برداری کنند اما تکنولوژی پیشرفت کرده است و برای کاربرد شما ممکن است یک دوربین دیجیتال هم این وظیفه را به خوبی انجام دهد. کیفیت دوربین های دیجیتال عکاسی امروزی برای فیلم هایی که می خواهید با ایمیل ارسال کنید یا در کاربرد های اینترنتی یا برای اتصال به تلوزیون مناسب است. البته بسیاری از آنها صدا را هم با کیفیت مناسب ضبط می کنند.

ویژگی ها

اگر می خواهید دوربین دیجیتالی بخرید که کیفیت فیلمبرداری مناسبی هم داشته باشد باید رزولوشن فیلمبرداری آن بالا باشد. هم چنین اخیرا دوربین های دیجیتالی وارد بازار شده اند که قابلیت های یک دوربین فیلمبرداری و عکاسی را با هم ترکیب کرده اند. آنها قابلیت هایی مانند صدای استریو ، wind cut و High definition movie را دارا هستند.

مزایا

اگر کسی هستید که به عکاسی علاقه مند است و گاه وقتی می خواهید فیلم  بگیرید در این صورت دوربین دیجیتال برای شما انتخاب مناسبی است. خوب حمل دو دوربین با یکدیگر واقعا دردسر است تازه هر کدام تجهیزات مخصوص خود را دارد و اگر بتوانید با یک دوربین مشکل خود را حل کنید بهتر می توانید روی فیلمبرداری یا عکاسی خود تمرکز نمایید. و هر چه می گذرد دوربین های دیجیتال فشرده تر و کوچک تر می شوند ولی بیشر دوربین های فیلمبرداری به همین سرعت پیشرفت نکرده اند و مشکلات حمل و نقل خود را دارند.

ملاحظات

برای فیلمبرداری با کیفیت مناسب به یک کارت حافظه سرعت بالا نیاز دارید تا بهترین کارایی را هنگام فیلمبرداری داشته باشد. فایل های ویدیویی از فایل های عکس بسیار حجیم تر هستند. اگر می خواهید فیلم های زیادی بگیرید آنگاه به یک کارت حافظه با حجم بالا نیاز خواهید داشت. همچنین دوربین های دیجیتال یک فایل THM به ویدیوی شما اضافه می کنند. این فایل مانند یک Thumb nail عمل می کند و به کمک آن می توانید قبل از اجرای ویدیو صحنه ای از فایل ویدیویی خود را به صورت یک تصویر ببینید. و به این ترتیب جستجو در میان فیلم ها برای شما بسیار ساده تر خواهد بود.

نوشته: کراگ بونوت

تهیه و ترجمه: علی یزدی مقدم

 این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر نام نویسنده یا مترجم و نام یاد بگیر دات کام همراه با لینک آن مجاز  است

افزودن دیدگاه